Kaos råder i Skelleftehamn efter den stora översvämningen. Flera tusen har omkommit och trots att David och Wilma räddade livet på nästan hela skolan sätter regeringen in militär för att bekämpa, tillfångata och tillintetgöra olus. De vet inte vad de kämpar emot, men de vet att det är något främmande, något farligt. Utan häktningsförhandling eller rättegång spärras ungdomarna in, ingen bryr sig om barnkonventionen eller att deras mänskliga rättigheter ska respekteras. De är ju inte människor, utan något helt annat.
Samtidigt grips Gaupa i Stockholm och avsätts från posten som FN:s generalsekreterare. Upptäckten av olus får storpolitiska följder och en internationell konflikt hotar. Gaupa beskylls för att vara terrorist och medborgargarden bildas, trollen lynchas av uppretade och rädda människor. De som tidigare var grannar eller goda vänner befinner sig nu på varsin sida i en strid på liv och död.
När allt ställs på sin spets måste beslutet fattas: Är det dags att slå tillbaka och förinta mänskligheten, en gång för alla? Eller är det redan för sent?
Flykten är den storslagna, avslutande delen i Ättlingarna-trilogin. Trådarna knyts ihop och Mats Söderlund gör ingen besviken, spänningen håller i sig ända till sista sidan.
1 av 1 exemplar tillgängliga
1 av 1 exemplar tillgängliga
-
Kreatör
-
Serie
-
Utgivare
-
Utgivningsdatum
20 mars 2020 -
Format
-
OverDrive Read
- ISBN: 9789129703658
-
EPUB-e-bok
- ISBN: 9789129703658
- Filstorlek: 603 KB
-
-
Språk
- Svenska
Laddar
Varför är tillgängligheten begränsad?
×Tillgängligheten kan ändras under månaden beroende på bibliotekets budget. Du kan fortfarande göra en reservation av titeln och din reservation kommer att genomföras så fort titeln är tillgänglig igen.
Kindle-bokformatet för denna titel stöds inte på:
×Read-along-e-bok
×OverDrive Read-formatet av den här e-boken har professionell inläsning som spelas upp när du läser den i din webbläsare. Läs mer här.